اینتل یا ای ام دی
آموزشها بلاگ راهنمای خرید

پردازنده AMD بهتر است یا intel

کدام یک بهتر است ؟

cpu intel or AMD

جمع کردن یک کامپیوتر کار پیچیده ای است.چرا که باید در مورد قطعات داخل سیستم خود تصمیم گیری کنید که چه سیستمی مناسب کار شما است.پردازنده که مغز رایانه شما میباشد یکی از مهمترین ملاک برای جمع آوری سیستم شما میباشد همه ما وقتی که بحث  cpu   به میان می آید به جز intel  و AMD  فکر دیگری در ذهن ما خطور نمیکند در این مقاله آرلند به کمک شما می آید برای انتخابی بهتر و به صرفه تر.

مجادله بین این رقیب سالهای زیادی است که ادامه دارد اینتل  در سال ۱۹۷۴ پردازنده های ۸۰۸۰ را تولید کرد که اساس معماری x86 را گذاشت که حدود ۳۰ سال پایه تمام کامپیوترهای شخصی بود. amd  هم در طول تاریخ خود ابتکار عمل های داشت ولی همیشه زیر سایه اینتل قرار گرفت . طبق گزارشات به عمل آمده بالاترین سهم فروش cpu AMD  مربوط به سال ۲۰۰۶ است که این سهم ۲۲% بوده و هم اکنون این سهم به ۱۷% کاهش یافته است ولی نباید از سلطه AMD بر روی بازار کنسولهای بازی گذشت هم دستگاه های  XBOX /playstation که از پردازش گر سفارشی AMD  بهره میبرد یکی از برگه های برنده شرکت  AMD  در سال های اخیر خرید کمپانی سازنده کارت گرافیکی ATI  دانست که سبب جنگ دیگری با شرکت NVIDIA در زمینه کارت های گرافیکی شود.

این دو شرکت طرف داران پرو پا قرص خود را دارند که طرف داران هر برند دلایل خاص خود را برای برتری برند خودشان را دارند یکی از دلایلی که طرف داران برند AMD از خودشان ابراز  میکنند مقرون به صرفه بودن و ارزان بودن هست.

در جواب طرفداران intel این است که در پردازش گر های رده بالای این CPU  های AMD  ضعیف هستند. طرفداران AMD  اغلب اوقات از برتری تعداد هسته های پردازش گر خود بحث به عمل می آورند ,  که حق را میشود به آنها داد.

برای مثال پردازنده ی FX9550  را مد نظر بگیرید که هشت هسته دارد این رقم دو برابر تعداد هسته های پردازنده نظیر core I7 6700k  بر روی کاغذ پردازنده AMD  باید سریع تر باشد ولی بر طبق آزمایش های انجام شده PC mark  پردازنده اینتل در زمینه عمل کرد کلی همچنان بالاتر از AMD است که این برتری مربوط به فناوری Hyperthreading اینتل بر می گردد .

با توجه به تعداد هسته های کمتر intel گرمای تولید شده کمتری نسبت به پردازنده های AMD  دارا می باشد اما نباید از تعداد هسته های بیشتر AMD  در زمینه مالتی تسکینگ چشم پوشی کرد.

AMD   در زمینه پردازش گرهای با قابلیت پردازش گرافیکی یکپارچه کمی دیر تر (پس از خرید ATI) به اینتل پیوست اما بر طبق نظر سنجی ها در حال حاضر عمل کرد بسیار بهتری دارد. اما اگر قصد بازی کردن سنگین با سیستم خود را دارید به کارت گرافیک مجزا نیاز دارید.

پردازش گرهایintel  به دلیل قدرت خام بیشترهنگامی که در کنار یک کارت گرافیک قرار بگیرند نسبت پردازش گرهای AMD عمل کرد گرافیکی بهتر خواهد داشت . در زمینه اورکلاک پردازش گر های AMD  دستا دل بازتر بوده و در پردازش گره های intel  تا زمانی که وارد پردازش گرهای رده بالا تر نشده اید در دسترس نخواهد بود.

ابتدای ترین پردازش گر intel  که دارای ضریب مولتی پلایر باز است core i5 6600k است ولی در AMD  شما با نصف مبلغ میتوانید کالای خود A6 6420 که دارای مولتی پلایر باز است تهیه کنید.

اما از حق که نگذریم پردازش گره های unlocked اینتل نسبت به معادل های خود در AMD  بسیار سریع تر هستند.

در جدول زیر مزایا و معایب این دو پردازنده را با هم مقایسه میکنیم .

 

cpu intel or AMD
AMD VS intel

 

در انتها انتخاب پردازنده از میان گزینه های مختلف intel  و AMD  تا حد زیادی به نیاز و اولویت های شخصی بستگی دارد .

هم اکنون نوبت شماست که نظرات و تجربه های خود را با ما و دیگر خوانندگان آرلند به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

نظر خود را بیان کنید

این صفحه رو ببند !
مقایسه محصولات

تبلت های Lenovo در دو مدل 3G و 4G با قیمتی مناسب موجود است جهت اطلاع بیشتر با شماره 031-32339999 تماس بگیرید رد کردن